SNÉTBERGER ZENEI TEHETSÉG KÖZPONT

“A zene felemel”

„Nem tudok olyat mondani, hogy valakire a legbüszkébb vagyok, mert itt az egyéni sorsok összessége egy magasabb közösségi érzést, élményt hoz létre. Ez egy olyan hely, ahol egymás zenei családja leszünk, egymástól tanulunk, a zenét tartjuk a legfontosabbnak, a zene köt össze bennünket, a zene az öröm és a szeretet forrása, a zene emel fel egymáshoz bennünket. És csak ez számít: a Zene mindenekelőtt.” Snétberger Ferenc

A Snétberger Zenei Tehetség Központ 2009-ben kezdte meg munkáját Magyarországon, egy Balaton-felvidéki településen, Felsőörsön. A Központ alapítója és művészeti igazgatója Snétberger Ferenc, Kossuth- és Liszt-díjas magyar–szinto származású gitárművész, zeneszerző. A ma Berlinben élő művész egy szegény, hétgyermekes salgótarjáni család legkisebb gyermekeként a saját tehetségére és belső motivációjára támaszkodva vált világhírű gitárossá, állami segítség nélkül. A roma társadalom felzárkóztatásának elkötelezett híveként egy olyan iskola létrehozásában működött közre Felsőörsön, ahol a hagyományos iskolai rendszeren kívül, illetve azzal párhuzamosan tanulhatnak zenét olyan fiatalok, amilyen maga is volt egykor. A hátrányos helyzetű – többségében roma származású – fiatalok Magyarország minden tájáról, a határon túli magyar kisebbségi területekről is érkeznek. A Központ minden évben meghallgatásokat tart, ahol Snétberger Ferenc választja ki a legtehetségesebb jelentkezőket. A zenei előképzettség, a kottaolvasás, a saját hangszer nem feltétel, csak a tehetség számít. Erre a velük született adottságra alapozva a fiatalok egy olyan komplex képzésben részesülnek, amely nagyban elősegíti zenei előmenetelük mellett a többségi társadalomba való beilleszkedésüket is. A Program középpontjában a zenei nevelés áll, amelyen keresztül szakmai hozzáállás, hosszú távú karriertervezés és szociális képességek átadása is megvalósul. A veleszületett zenei tehetségre alapozva a cél, hogy a diákokat eljuttassák zenei tanulmányaik legfelsőbb fokára, és utat mutassanak nekik a nagyvilágba.

Finanszírozás

A finanszírozási hátteret az EGT Norvég Finanszírozási Mechanizmus (Norvég Alap) és a Magyar Állam teremtette meg 2009–2010-ben. Ezzel párhuzamosan Snétberger Ferenc 2011-ben létrehozta a Központ szakmai programját támogató alapítványt, a Snétberger Zenei Tehetség Közhasznú Alapítványt, amely jelenleg – az adományok gyűjtése mellett – a Központ diákjainak fellépéseit is szervezi. A Központ működtetését, adminisztrációját, a Központnak otthont adó ingatlan üzemeltetését, a hangszerek karbantartását, a diákok és tanárok utaztatását, az évi három kurzus lebonyolítását, az étkeztetést, az időnkénti szociális támogatást, a szabadidős programok lebonyolítását a Camp Europe Felsőörs Oktatási Közhasznú Nonprofit Kft. végzi. Ugyancsak a Camp Europe Kft. biztosítja a művészeti igazgató, a szakmai vezető, a mentorok, a zenei mentor, az animátorok, a tanárok, a zenei segítők, a háttér-adminisztráció és az üzemeltetés költségeit, béreit is. A Camp Europe Kft. ezt a munkát közhasznú tevékenysége keretében végzi.

Az itt folyó munkát kiemelten támogatja az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A Központ minden évben pályázatot nyújt be az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott Nemzeti Tehetség Programhoz, a szükséges forrás biztosítására. Így a Snétberger Program pénzügyi hátterét teljes egészében a magyar kormány biztosítja.

Tevékenység

Évente összesen 60 állandó és utókövetésben részt vevő tanulóval kötnek ösztöndíjszerződést. Ennek keretében az ország minden pontjáról és a határon túlról is érkező diákok intenzív zenei képzést, folyamatos mentori támogatást, személyre szabott készségfejlesztést, különórákat, vizsgafelkészítést és pályaorientációs tanácsadást kapnak. Ez egy speciális projektmódszer, amely az egyéni fejlődésre helyezi a hangsúlyt.

A Központ országos szintű és határon túlnyúló működése hat terület köré szerveződik:

  • tehetségkutatás;
  • tehetséggondozás, zenei képzés, munkaerőpiaci képességfejlesztés;
  • pályaorientáció és karrier-tanácsadás;
  • szociális gondozás, mentorálás;
  • koncertszervezés;
  • utókövetés.

A Snétberger Program középpontjában a különleges zenei tehetséggel rendelkező, hátrányos helyzetű fiatalok tehetséggondozása áll olyan egyedi módon, amely különbözik minden más iskolarendszerű és iskolarendszeren kívüli, a többségi társadalmi oktatási, nevelési hagyományokra épülő rendszertől, ugyanakkor a két rendszert integrálja egy magasabb szintű megoldássá a zenei fejlesztésben. A Központban folyamatosan kutatnak olyan hangszeren játszó és énekes fiatalok után, akik hátrányos helyzetük miatt a képességeiktől messze elmaradó oktatásban részesülnek. Eddig közel 900 diákot hallgattak meg. 300 fiatal végezte el sikeresen a Programot, akik közül minden negyedik felvételt nyert konzervatóriumba vagy zenei felsőoktatási intézménybe.

Minden diák a hagyományos iskolai képzése mellett vesz részt a programban. A fiatalokkal egy évre szóló ösztöndíjszerződést kötnek, amely biztosítja számukra a tanórákon és a tanórán kívüli programokon való ingyenes részvételt, a kurzusok ideje alatt a szállást és teljes ellátást, illetve a kurzusokhoz fűződő utazások költségeit. Minden diák a saját ritmusa alapján halad egy olyan komplex, egyéni fejlesztési terv mentén, amelyet a tanév elején a diák, a mentor és a tanárok határoznak meg aszerint, hogy honnan hová szeretne eljutni a fiatal zenei és iskolai tanulmányaiban éppúgy, mint szociális téren. Az így kialakított egyéni ütemterv hatékonyan tartja fenn a motivációt, mérföldköveket állít fel, amelyeket a diákok és az őket segítő mentorok is rendszeresen monitoroznak.

A komplex zenei fejlesztés által az itt tanuló diákok magabiztosan illeszkednek be a többségi társadalomba, hiszen megtanulnak rövidebb és hosszabb távú célokat megfogalmazni és cselekvési tervek mentén gondolkodni. Mivel mindezt a zene mentén teszik, a módszer célja tulajdonképpen önnön eszközévé válik ebben a folyamatban.

A kurzusok helyszíne is kiemelt fontosságú a diákok életében. A felsőörsi központ kifejezetten zenei képzés céljára épült, így a diákok minden igényét kielégíti, és szerkezetével, elhelyezkedésével is megalapozza azt a fajta szemléletet, amely szerint minden a zenéről szól a kurzusok alatt, a zene az első.

A célok elérése érdekében a diákok szükségleteire reagáló, igény- és képességfelmérésen alapuló, elsősorban tanulmányi, szociális és kulturális támogatást nyújt a Program. Alapvető, hogy a Programban a tanulók egyéni fejlettsége és szükségletei alapján határozzák meg, hogy melyek azok a területek, ahol fejlesztésre, segítségre van szükség (interjú a tanítványokkal és családokkal, szociális profil készítése, egyéni fejlesztési tervek kidolgozása, az előrehaladás rögzítése naplószerűen kurzusról kurzusra).

Az elmúlt évek során kinőtte magát az első olyan diákcsoport is, akik sikeresen elvégezték a Programot, és ma is zenével foglalkoznak. Teljesen új perspektíva nyílt ezzel meg a Program előtt. A régi diákok előmenetelét követik, időről időre találkoznak velük. A nyomonkövetési rendszer fontos szerepet játszik a jó gyakorlatban, a Program fenntarthatóságában és a hagyományok megőrzésében. Az idősebb diákok jó példát mutathatnak a fiatalabbak számára, és több motivációt is adhatnak nekik, hogy kövessék álmaikat, jó zenészekké és jó emberekké váljanak.

Célcsoport

Minden évben 60 – zeneileg különösen tehetséges, hátrányos helyzetű, 10 és 22 év közötti, főként roma származású – fiatal kap lehetőséget, hogy ebben az intenzív képzésben részt vegyen. A diákok egy része leszakadó térségekben, zárványtelepülésen, határon túli magyar kisebbségi területen élő fiatal, akik jelentős szociokulturális és egzisztenciális hátránnyal kezdik és élik életüket. Sokuk ugyan tradicionálisan hoz otthonról zenei tudást, de ez hamar piacképtelenné válik, miközben ezek a fiatalok megfelelő képzettség híján mind a zenei szcénából, mind az egyéb foglalkoztatási területekről kiszorulnak. Számuk a 2000-es évek óta exponenciálisan nő, esélyük a hátrányos szociális helyzettel vagy lakóhelyi, infrastrukturális elszigeteltséggel arányosan rohamosan csökken. Továbbá nem érdektelen az sem, hogy – a fiatal generáció térvesztésével együtt – a hazai muzsikus cigányság gazdag zenekincse, kultúrája is veszélybe kerül. A nemek megoszlásának tekintetében a roma közösségek tradíciói a mérvadók: a hangszeres zene a fiúk kiváltsága, ennek megfelelően a Program résztvevőinek többsége fiú, a lányok aránya 10-15%. A mentorhálózat, a kiterjedt kommunikációs stratégia, illetve a családi és közösségi programok biztosítják, hogy a résztvevők körül folyamatosan bővüljön a Program által közvetetten érintettek köre. Így évente nagyjából 1000-1200 főre tud hatással lenni a Program.

Stáb

Ez egy olyan hely, ahol egymás zenei családja leszünk, egymástól tanulunk, a zenét tartjuk a legfontosabbnak, a zene köt össze bennünket, a zene az öröm és a szeretet forrása, a zene emel fel egymáshoz bennünket. És csak ez számít: a Zene mindenekelőtt.” Snétberger Ferenc

Snétberger Ferenc a legjobb klasszikus és jazzművészek meghívásával választja ki tanárait. A tanárok között – éppúgy, mint a stáb többi tagja között – roma és nem roma kollégák dolgoznak együtt. A Központ tudatos törekvése, hogy a Programban tevékenykedő kollégák ekképpen is konstruktív, elfogadó, előremutató és fenntartható értékrendet képviseljenek a diákok előtt. Ennek érdekében folyamatosan keresik az együttműködés lehetőségét olyan szervezetekkel, ahol fiatal roma értelmiségiek tanulnak vagy dolgoznak. Az egyik legjobb példa erre a magyarországi roma szakkollégiumi hálózat, akiket minden évben megkeresnek azzal a céllal, hogy a Központ animátorai egy kiválóságon alapuló képzési helyről kerülhessenek ki. A kurzusok között a diák, a Központ, a család és az iskola között a mentor az összekötő, akihez a diák – minden diáknak saját mentora van – bizalommal fordulhat, ha akadályba ütközik tanulmányai során vagy az élet más területén. Ez a komplex támogató háttér nemcsak zenei képességek fejlesztését segíti, hanem elfogadásra és toleranciára is nevel. Ennek részeként tudatosan alkalmazzák a kortárs segítés módszerét is: a zenei segítők, a mentorok és az animátorok fiatal szakemberek, akik nemcsak segítenek, de életkoruk révén közel is állnak a diákokhoz. Jellemző tendencia és tudatos célkitűzés az is, hogy a régi diákok később maguk is a Központban zajló oktatás résztvevőivé váljanak, zenei segítőként vagy animátorként. Jelenleg már a tanári karban is van egy volt diák, aki egyben a zenei mentor szerepét is ellátja.

Fellépések és tapasztalatszerzés

A Program keretében, minden évben számos magyarországi és külföldi fellépésben vállal közreműködést a Központ a legnagyobb és a legnívósabb magyar hangversenytermekben, fesztiválokon, s egyre gyakrabban külföldön is. Lényeges színpadi tapasztalatszerzési lehetőséget teremt ezzel a fiatal tehetségek számára. Az évi kb. 100 órányi koncert adta fellépési lehetőség nemcsak azért fontos a diákok számára, mert a színpadon való szereplésben is komoly gyakorlatra tehetnek így szert – sokszor neves művészek kíséretében –, hanem azért is, mert ezúton is bemutathatják tudásukat, valamint autentikus és hiteles módon képviselhetik a Központ mottóját, hogy „a zene felemel”. A koncerteknek egyedi és különleges hangulatot ad, hogy az alapító, művészeti igazgató, Snétberger Ferenc nagyon sokszor lép fel a diákokkal közösen, a legkisebbektől a legidősebb diákoknak is lehetőséget adva arra, hogy az alapító mesterrel játszanak együtt. Ez a közönség számára is mindig különleges, hiszen a nemzetközi művész a legnagyobb alázattal és figyelemmel fordul a fiatal tehetségek felé.

Fontosabb magyarországi koncerthelyszínek:

  • Művészetek Völgye
  • Szent István Bazilika
  • Várkert Bazár
  • Ördögkatlan Fesztivál
  • Sziget Fesztivál
  • Magyar Rádió Márványterme
  • Vigadó

Külföldi koncertek

Fontos célkitűzés, hogy a Program egyedülálló módszertanát bemutassák mind szélesebb körben, nemzetközi szinten is. A diákok játszottak már többször Berlinben, Londonban, Izraelben, Ausztriában, Norvégiában, Szlovákiában, Bulgáriában és Olaszországban is. 2019-ben a Yehudi Menuhin Alapítvány meghívására adtak több koncertet Madridban, a Nemzetközi Roma Nap alkalmából. A Spanyol Roma Kulturális Intézet a Nuevos Creadores díjjal méltatta tevékenységüket. A spanyol királyi család tagjai – többek között Zsófia királyné és Iréne főhercegnő – is elismerésüket fejezték ki a magas színvonalú koncertért, a Központban folyó munkáért. Ugyanebben az időszakban léptek fel Portugáliában, a Terras sem Sombra fesztivál keretein belül is. Még ugyanebben az évben a Washingtoni és a Stockholmi Magyar Nagykövetség és Magyarország Európa Tanács melletti állandó képviseletének meghívására zenéltek a fiatalok a strasbourgi Pavillon Joséphine-ben, a washingtoni Ronald Reagan Centerben és a stockholmi Eric Ericsonhallban. Nagyon fontos gyakorlat, hogy a külföldi utak zenei és kulturális élményeit mindig megosztják diáktársaikkal a kiutazó diákok, egy-egy interaktív beszámoló keretein belül. Az eddigi tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a Snétberger Program egyedülálló Európában.

Sikeres munkájukat számos díjjal is elismerték már. A fentebb említett díjon kívül a legfontosabbak:

  • 2012: Social Marie szociális innovációs kisdíj
  • 2013: Emberi Erőforrások Minisztere Miniszteri Elismerő Oklevél
  • 2014: UniCredit közönségdíj és SAP Digitális Innovációs Díj
  • 2015: Millennium-Díj (Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala)
  • 2016: Tehetségpont akkreditáció
  • 2018: Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért díj, „Kiváló tehetséggondozó szervezet” kategória
  • 2019: Magyar Örökség Díj

Hatás és eredmények

A program sikeressége évről évre jobban mérhető, a diákok eredményein keresztül. Míg a szociális téren való fejlődés nem feltétlenül kézzelfogható, az iskolai előmenetel, a különböző díjak és ösztöndíjak elnyerése, az egyre több sikeres koncert számokban mérhető.

Ösztöndíjak, nemzetközi találkozók

A nemzetközi gondolat elméletibb, tudományosabb szcénákon is megjelenik a Snétberger Programban.

2017-ben a Brüsszelben megrendezett Roma Platformra kapott meghívást a Központ, ahol több mint 250 résztvevő, magas rangú politikusok, európai intézmények és nemzetközi szervezetek képviselői, roma és pro-roma szervezetek, valamint az akadémia területéről érkező résztvevők számára adott Snétberger Ferenc áttekintést a Központ működéséről és komplex programjáról. A diákok pedig koncerttel bizonyították a módszertan sikerességét.

2018-ban az Európai Zenei Tanács által vezetett STAMP-projekt konferenciájára előadóként kaptak meghívást. A konferencia címe: „Social Inclusion for Disadvantaged Youth through musical means”.

2018-ban kettő, 2019-ben három diákot küldhetett a Központ Berlinbe egy-egy hónapos tanulmányi útra a Collegium Hungaricum támogatásával. A tanulmányút segít megismerni a külföldi zenei élet képviselőit, mivel a Collegium Hungaricum munkatársai a legjobb zenei intézményekbe és koncertekre viszik el a fiatalokat, illetve lehetőségük van Jazz Pub-okban is fellépni.

Misszió

A Központ kiemelt célja, hogy tehetséggondozási eszközrendszerével hozzájáruljon a társadalmi leszakadás megakadályozásához és a társadalmi integrációhoz. A Központ működésében érvényesíti az igazságosság és szolidaritás értékeit, valamint fókuszba helyezi az egyenlő bánásmód és a méltányosság alapelveit. A Központban zajló pedagógiai és mentorálási munkát meghatározza az egyéni igényekre reflektáló, személyre szabott bánásmód.

A Központban dolgozó pedagógusok, zenetanárok és a mentorok a legmagasabb fokon értik a romák zenei kultúráját és a roma művészetek szociokulturális közegét, a roma származású növendékek fejlődését is. Így mind szakmai, mind pszichológiai értelemben a fiatalok kiteljesedését ténylegesen segítő találkozások jöhetnek létre az intézményben.

Ezek az egyéni diák- és zenei segítői teljesítmények a roma közösségre belülről is hatnak, példamutató értékük van: alternatívát, egy bejárható pályát, a méltóságteljes és sikeres létezés valóságát mutatják a felnövekvő, valamint az idősebb generációk számára is.

KAPCSOLAT

Snétberger Zenei Tehetség Központ

8227 Felsőörs, Hóvirág u. 28.

00-36-87-799-004

www.snetbergercenter.org

info@snetbergercenter.org

Facebook: Snétberger Zenei Tehetség Központ – Snétberger Music Talent Center

Snétberger Zenei Tehetség Közhasznú Alapítvány

Székhely: 8227 Felsőörs, Hóvirág u. 28.

Bankszámlaszám: 11600006-00000000-83323322

Technikai adószám: 18222793-2-19

Nyilvántartási szám: 1617

Képviseli: Snétberger Ferenc elnök

Alapítás dátuma: 2011

Camp Europe Felsőörs Oktatási Közhasznú Nonprofit Kft.

Székhely: 8227 Felsőörs, Hóvirág u. 28.

Bankszámlaszám: 11600006-00000000-84021968

Adószám: 14005534-2-19

Cégjegyzékszám: 19-09-509619

Képviseli: Dr. Lantos Krisztina ügyvezető igazgató

Alapítás dátuma: 2007