JAW DIKH MŰVÉSZETI ALAPÍTVÁNY
Romnijadałe Kali Berg
A projekt vezetője, Małgorzata Mirga-Tas munkája során roma közösségekkel működik együtt és különböző projekteket szervez részükre. A roma diákokkal vagy roma művészekkel való együttműködés nagy jelentőséggel bír számára. Elsősorban a gyermekeket és a fiatalokat vonja be a művészi projektjeibe, ám a közelmúltban a roma nőkre is egyaránt összpontosított. A projekt több, mint festményekben rögzített jelenetek – a roma nők szerepének és helyének megfigyelése, felismerése világukban. Az idő előrehaladtával a női emancipáció és öntudat erősödik, mely lehetőséget biztosít számukra életük javítására. A nekik szentelt sorozat az úgynevezett „Roma Madonnák” nevet viseli. A workshopok során a résztvevőkkel együtt gyakran készítenek közös foltvarró alkotásokat. Małgorzata úgy véli, hogy esztétikumuk mellett a művek legjelentősebb értéke azok hitelessége.
A „Romnija dałów Kali Berga”, avagy „A fekete hegyek női” projekt olyan művészeti vállalkozás, amely három roma művész (Małgorzata Mirga-Tas, Delaine La Bas és Bogumiał Delimata) együttműködésén alapul, az előadások, a festészet és a flamenco tánc területének összekapcsolásával. A hagyományos roma elvek határait átlépő nők ideológiája köti össze őket. Ez egy különleges helyzet, mert a roma női művészek még mindig háttérbe szorulnak. A projekt inspirációja a Czarna Góra-ban rendszeresen megrendezésre kerülő Jaw Dikh szabadtéri program, ahová roma és nem roma művészeket hívnak meg. Czarna Góra különleges hely Podhale és Spisz találkozási pontján. Ez a roma település az a hely, ahol Małgorzata felnőtt és jelenleg is él a családjával. Számára ez a két szó gyönyörű és számos jelentéssel bíró.
Kali Berga nemcsak azzal a hellyel hozható összefüggésbe, ahol már évek óta szervezi az éves művészi találkozót, hanem az ott élő emberekkel is, a kultúrák, hagyományok, érzelmek és a közös évszázados történelem sokszínűségével.
Van, hogy a roma közösségekben a nők erős dominanciája figyelhető meg – bár a roma család vagy csoport hagyományos modellje szerint a férfiak hozzák a döntéseket, és a társadalmi hierarchia legfelső szintjén ők állnak. Megfigyelhető, hogy a nők egyre inkább változnak, tanulnak, hallatni szeretnék a saját hangjukat, jobb jövőt akarnak maguknak és családjuknak. Erős, jogaik és értékeik tudatában lévő fekete roma nők – Kały Romnija. Annak ellenére, hogy a romák körében ezen nők tettei észrevehetők, a társadalomban többi részében tevékenységük még mindig háttérbe szorított.
A projekt célja az volt, hogy művészeti műhelyi tevékenységeket szervezzen roma településeken a gyermekekkel, fiatalokkal és különösen a roma nőkkel karöltve. Az ilyen tevékenységek az egész közösséget érintik, nemcsak a nőket, hanem a férfiakat is, akik engedélyezték a nők művészekkel való közös munkáját. A nők számára a vonzerőt a tánc, a foltvarrás (hiszen az elkészült műveik később lakásaik díszei lehetnek) és a felölthető jelmezek jelentették.
Roma klikk
A létrehozott fényképészeti projekt során a részt vevő gyermekek különböző meséket vagy roma költeményeket jelenítenek meg.
A roma kultúra nem igazán ismert a lengyel társadalomban. A roma és nem roma társadalom közötti kommunikáció egyértelműen hiányzik. A romák gyakran magányosan élnek, bezárkózva saját világukba, bizalmatlanok a külvilággal és a társadalommal szemben. Általában félnek a rasszizmustól; a romák azzal érvelnek, hogy minden lépésnél megkülönböztetés és rasszizmus éri őket. Önértékelésük alacsony, nem hisznek a saját lehetőségeikben. Egyértelműen szükség van a romákat – különösen a gyermekeket – célzó nem hagyományos, innovatív intézkedésekre, amelyek növelik a pozitív társadalmi élmények megélésének esélyét. A roma gyermekeknek jellemzően nem kínálnak semmilyen kreatív tevékenységet iskola után, nem igazán kötnek barátságot társaikkal az iskolában, nem látogatják meg egymást iskola után sem.
Ezért a „Romski Pstryk” célja az akadályok lebontása, valamint – a művészeten keresztül – a kölcsönös párbeszéd és megértés terének megteremtése. A „Romski Pstryk” integrációs műhelyek a roma irodalmat is népszerűsítik, a roma és nem roma gyermekek kreatív és művészi fejlődés iránti igényeire reflektálva. A projekt az évek során értékes tapasztalatot nyújtott a részt vevő gyerekek számára. 2007-es indulása óta mintegy 700 gyermekkel dolgoztunk együtt, különböző roma településekről.
Ennek kezdeményezője és a projekt 2007-es kiindulása óta annak megvalósítója Małgorzata Mirga-Tas és Marta Kotlarska, Edyta Jaśkowiak, Madalena Szczerba és Piotr Mirga támogatásával.
A projekt megálmodója a HARANHOS Roma Egyesület.
Festő Tábor
A Festő Tábor művészeti műhely (2017) egy olyan projekt, amelyben a roma településeken élő gyermekek és fiatalok egy roma tábor keretében gurulós fakocsit építenek. Ennek falaira gyönyörű festményeket készítenek, fekete-fehér régi fotókról, interneten található fényképekről, amelyek nemcsak a roma történelem tragikus szálait mutatják be, hanem boldog és jó pillanatokat jelenítenek meg a romák életéből. A résztvevők gyönyörű kollázsokat, valamint foltvarró munkákat is készítenek, amelyek a romák életéből származó történeteket és motívumokat ábrázolnak. A workshop célja egy közös találkozó, mely megerősíti a romák származástudatát és felelősségérzetüket, a romákról való pozitív kép kialakításában.
A projekt a művész Małgorzata Mirga-Tas, illetve két roma aktivista, Edyta Jaskowiak és Kacper Germanski közreműködésével valósult meg.
JAW DIKH! A Roma Művészet Nemzetközi Rendezvénye Czarna Góra-ban
Małgorzata Mirga-Tas 6 éve a „JAW DIKH” nemzetközi művészeti plein-air szervezője, mely egy éves szabadtéri művészeti találkozó. A résztvevők nagyrészt roma vizuális művészek és nem roma művészeti aktivisták, akik roma elemeket jelenítenek meg műveikben: festők, rajzolók, szobrászok, fotósok, multimédiás művészek, előadóművészek, filmesek. A rendezvény kiváló lehetőséget biztosít vitatérre, tapasztalatcserére, a romák világbeli helyzetével kapcsolatos meglátások megosztására.